Надлежни морају да брину о стандарду грађана  

Александар Шешељ: Даме и господо, као што знате, Српска радикална странка је на српској политичкој сцени прва странка која се негативно изразила о могућности приступања Србије Европској унији и као таква је била највећи противник такозваног процеса европских интеграција, који у Србији траје непрекидно већ 24 године. Са тим у вези Република Србија је потписала Споразум о стабилизацији и придруживању са Европском унијом, који су многе владе у Србији хвалиле као позитивно решење и главни сигнал да ће Европска унија у своје чланство примити Србију. То је било одавно, а можемо да видимо да Србија никакве бенефите од таквог споразума нема.

Више пута смо свих ових година упозоравали на штетне последице потписивања тог споразума, укључујући и то да Србија тај споразум, односно да Србија одредбе тог споразума примењује једнострано и укинула је царине на увоз робе која долази из Европске уније, док је Европска унија те царине задржала. То је био и основни принцип понашања Европске уније према Србији и извор многих проблема који се дешавају у српској привреди и на тржишту, између осталог и то да су наши, пре свега пољопривредни, али и сви други произвођачи у негативном положају и имају ту несрећу да имају недомаћински третман од сопствене матичне државе у односу на производе који долазе из иностранства. То је велики проблем, који је остао нерешен и на који се не осврће ниједна влада у последњих петнаест година.

А оно што је заинтригирало српску јавност недавно, јесте, такође, проблематика која је била очигледна дуги низ година у Србији, а ништа се по том питању није урадило док није онај који је изазвао те проблеме постао превише безобразан и бахат да то више није могло да се игнорише, а то је питање цена наших производа у Србији у великим маркетима, које плаћају наши потрошачи, док су исти ти производи из Србије јефтинији у иностранству. Ми смо о томе причали, такође, годинама уназад, где се заиста дуго на ову чињеницу није реаговало, до последњих неколико дана.

Комисија за заштиту конкуренције, дакле државна комисија, је тек недавно покренула истрагу против та четири велика трговинска ланца, а то су „Меркатор, „Делез, ДИС и „Универекспорт. Дакле, ради се о својеврсном картелу на српском тржишту. Истрага је довела до сумње да су ови ланци у међусобном тајном договору повећавали цену робе широке потрошње на штету домаћих потрошача. Потрошачи, тј. грађани Србије, су оштећени таквим незаконитим зидањем цена и ту штету сад не може више нико да им надокнади, пошто се тај процес у Србији дешава већ неколико година и то је, заиста, сада немогуће. Али оно што може да уради Влада и што мора да уради Влада јесте да покрене поступак како се та штета не би грађанима Србије и потрошачима дешавала у будућности, тако да са тим у вези позивамо Комисију за заштиту конкуренције да убрза своју истрагу и да се укључи и надлежно тужилаштво како би се у најкраћем року у маркетима свих ових ланаца вратиле реалне цене.

Лоповлук је откривен, а то значи да неко мора да одговара и значи да грађани Србије морају да буду у будућности од таквог деловања заштићени. И ако већ не могу да буду обештећени, преварантски трговински ланци и свако ко је кршио закон и на тај начин се понашао мора да буде кажњен.

Из извештаја Комисије за заштиту конкуренције види се да су марже у ова четири трговинска ланца, која су пословала супротно Закону о заштити конкуренције, са 19 посто у 2016. години порасле на невероватних 38 посто у 2023. То је основни разлог што је и реакција јавности била таква пре неколико дана, или неколико недеља, када се ова афера покренула.

Дакле, требало је осам година Комисији за заштиту конкуренције да примети колико су грађани Србије пљачкани и поставља се питање шта су они то писали у редовном годишњем извештају који су у обавези да доставе Народној скупштини сваке године. Дакле, Комисија за заштиту конкуренције, која је дефинисана као независна и самостална организација, одговорна је за свој рад Народној скупштини. А оно што је посебан проблем јесте што, када дођу ти извештаји у Народну скупштину и када се о томе расправља, када се покрене питање деловања Комисије за заштиту конкуренције, то наша јавност и уопште медији не ставе у фокус, не ставе никада у први план и о томе се врло мало зна у нашој јавности.

Такође скрећемо пажњу на ту проблематику – такозвана независна тела која се у јавности обично појављују и наступају у медијима када треба да коментаришу нека општа питања, нешто што се дешава на глобалном нивоу, што се дешава у свету, што се дешава негде у Европи, шта они то конкретно раде у тој години дана, када они за то своје деловање морају да поднесу извештај и зашто народни посланици, односно, зашто владајућа већина, али и сви посланици, наравно, у Скупштини Србије, не посвећују дужну пажњу раду такозваних независних тела, него се баве неким питањима од периферног значаја.

Дакле, ми смо наводили која су такозвана независна тела у Србији, за која се обично испостави да су независна од власти, независна од владе, а да су врло зависна од такозваних невладиних организација, или неких страних амбасада, или томе слично. Такви су и повереник такозвани за равноправност, омбудсман, повереник за заштиту информација од јавног значаја и слично. Дакле, то су неке ствари које се дешавају у нашој земљи, које су веома важне и које се, из овог примера се може видети, одражавају на свакодневни живот грађана Србије. Постоје тачно институције које се баве тим проблемима, али оне у суштини не раде ништа, а оно што знамо јесте да су лица на челу тих институција веома добро плаћена и међу најплаћенијим људима уопште у јавном сектору, што отвара питања, што посебно отвара питање за шта они добијају толики новац.

Дакле, апелујемо да се овом питању надлежни органи и Влада Србије озбиљно посвете, како се те ствари не би дешавале у будућности.

С друге стране, желимо да подржимо деловање Владе Србије и учествовање делегације Србије на самиту БРИКС-а, који се одржава у Казању, у Русији. Ми сматрамо да су изјаве које су дошле од шефа делегације Србије на том заседању, Александра Вулина, позитивне и да он препознаје већинско расположење грађана Србије, као и уопште кретања на глобалном нивоу, у свом коментару да Србију види као чланицу БРИКС-а у будућности.

Организација БРИКС не само што представља алтернативу западним процесима интеграције, већ представља за Србију једну велику шансу која може да нашој земљи омогући и убрзан економски развој, може да омогући и подизање животног стандарда грађана Србије, нове инвестиције које су налик инвестицијама које су у нашој земљи дошле са Истока, а то су инвестиције у неке од највећих српских губиташа и неке компаније које послују у нашој земљи са великим профитом и чине велики део буџета наше земље, као што су Нафтна индустрија Србије, или „Зиђин, или Железара у Смедереву, који су приватизовани од компанија из Кине.

Такође сматрамо да ће Србија заштитити свој територијални интегритет и суверенитет, будући да земље које чине окосницу БРИКС-а јесу наши традиционални савезници, који су увек били уз нас када је у питању била Србија, на свим међународним форумима, укључујући Савет безбедности Уједињених нација.

Уколико има неких питања, изволите. Хвала вам што сте дошли. 

https://www.youtube.com/watch?v=tqBycX29m3Q

Коментари

0 КОМЕНТАРА

ТВОЈ КОМЕНТАР

ВИДЕО СНИМЦИ

ТВИТЕР

ИНСТАГРАМ